Ideální chemie

Hodně lidí se domnívá, že nejlepším způsobem, jak trávit letní prázdniny, je někde u vody. Není ani divu. I u nás totiž bývá v tomto období velmi nepříjemné horko a koupání je ideální způsob, jak se alespoň trochu ochladit. Problém je, že veřejná koupaliště i pláže přírodních vodních nádrží bývají během veder plné lidí, což ne každému vyhovuje. I proto u nás rostou na zahradách jako houby po dešti. Hodně novopečených majitelů bazénů se však mylně domnívá, že o vodu se není potřeba starat, v čemž se samozřejmě velmi mýlí. Načichlá či zbarvená voda je nebezpečná a rozhodně není dobrý nápad do ní vůbec lézt, natož se v ní koupat.

Pohoda u vody

Abychom se dokázali takovéhoto scénáře vyvarovat, musíme začít používat různé chemické prostředky. Ano, jedná se o další investici, avšak o investici, jež se vždy vyplatí. Nikdo totiž netouží po to koupat se špinavé vodě.

Co použít?

K ochraně vody se dá užít mnoho druhů chemie do bazénu. V českých zemích patří mezi nejpopulárnější chlorové přípravky. Dává to docela smysl, jelikož jsou poměrně levné, avšak zároveň docela dobře fungují. Ne každý je má ovšem v oblibě. Hlavně lidé, kteří jsou citlivější na pachy, nemohou typický zápach chlóru vystát. Navíc chlór dokáže také ve vyšší koncentraci podráždit pokožku. To je také důvod, proč si lidé stále častěji vybírají jiné přípravky, třeba takové, které používají jako aktivní složku kyslík. Ty jsou zajímavé hlavně tím, že nezapáchají a zároveň po nich nevznikají na pokožce ekzémy. Dobrou volbou je i sůl, avšak ta dokáže relevantně fungovat pouze se solonizační jednotka. Ta však není zrovna levná.

Sluneční brýle

Špičkové plachty

Vodu dokáží zničit nejen mikroskopické, ale také okem viditelné nečistoty. I ty je potřeba v pravidelných intervalech odstraňovat, případně zamezit jejich kontaktu s vodní hladinou. K tomuto účelu slouží hlavně speciální bazénové plachty. Ty jsou levné a velmi dobře fungují. Některé typy jsou navíc zajímavé i svou schopností ohřívat vodu, a sice pomocí slunečních paprsků.